הרדיו הדיגיטלי ישלוט יותר מרדיו אנלוגי הנקרא בשם FM יש המון תחנות איטרנטיות משדרים באופן דיגיטלי

האם בנוסף לשירותי הרדיו מסופקים שירותי נתונים כלשהם ?
בהחלט . תחנות הרדיו עשויות לספק שירותי נתונים כמו לוח שידורים אלקטרוני ( EPG ) וייתכן מאוד שלאלה יתווספו בקרוב שירותי נתונים אחרים. הטכנולוגיה , בכל מיקרה, זמינה וקיימת .

מהו מולטיפלקס ?
מיקבץ הוא קבוצת תדרים הכוללים שידורי רדיו ונתונים. בזכות הטכנולוגיה הדיגיטלית ניתן להעביר הרבה יותר ערוצי רדיו ונתונים באמצעות תדר בודד לעומת FM , למשל . כתוצאה מכך מתפנה מקום נוסף לערוצים חדשים.

מה מחיר מקלטי DAB ?
מחיר מקלטי Hi-Fi בבריטניה מתחיל ב 120 ליש"ט ועשוי להגיע עד ל 3000 ליש"ט … מכשירים מיטלטלים מתחילים ב 80 – 90 ליש"ט וכמוהם גם מחיר כרטיסי DAB למחשב . מכשירי סטריאו משולבי DAB עולים בממוצע 400 ליש"ט. בגלל העובדה שמדובר בטכנולוגיה חדשה, המוצרים עדיין יקרים יחסית . יש לצפות לצניחה דרמטית במחירי המכשירים בתוך כשנה עד שנתיים ואז מחיריהם יהיו עממיים.

מה מחיר דמי המנוי לשירותי ? DAB ?
השירות ניתן בחינם , ממש כמו שידורי רדיו רגילים ב AM וב FM.

מהו הטקסט ?
כל מכשירי DAB מגיעים עם לוח תצוגה קטן. לוח תצוגה זה משמש שתי מטרות :
1. הוא מאפשר לדפדף ברשימת התחנות הזמינות להאזנה באזור בו נמצא המאזין,
2. הוא מציג שורת טקסט המשודרת מאולפן התחנה שניבחרה להאזנה.
מרבית התחנות משדרות בעיקר את שמן ותוני השידור שלהן . בנוסף הן יכולות לשדר את שם השיר, שם המבצע, שמות השירים הבאים בתור ברשימת השידור (PLAYLIST ) וכן להעביר כותרות החדשות, נתוני בורסה, מזג האויר ולמעשה כל טקטס .

האם יש התאמה בין שידורי DAB לשידורי WorldSpace ?
לא. מדובר בשתי שיטות שידור ותחומי תדרים שונים בתכלית. שידורי WorldSpace הם שידורים לוויניים, המבוצעים בתחום תדרים שונה מאלה של שידורי BAD. לקליטת שידורי WorldSpace יש צורך במקלט ניפרד.

אז מה רע בכל זאת ב DAB?
החסרון הבולט בתקן השידור הנוכחי הוא העובדה, שהוא התיישן בשנים האחרונות ואינו עומד בדרישות העכשוויות מבחינת תקני אודיו דגייטליים מתקדמים . החסרון של התקן בולט עוד יותר נוכח העובדה, שהוא תקן "סגור" שאינו ניתן לשדרוג מבחינת תוכנה. כלומר, כל תקן חדש שיאומץ כבר לא יתאים למקלטים הנמכרים כיום. תקן DAB נחשב כיום לבזבזני ביותר מבחינת רוחב הפס הנדרש לצורך שידור מספר נתון של ערוצי רדיו, בהשוואה לאפשרויות הטכנולוגיות הזמינות כיום עם פורמטים חדשים של כיווץ נתונים דייגטלי ( למשל: AAC) .
בנוסף, תחנות רדיו רבות המשתמשות כיום בתקן לא השכילו או לא רצו להשתמש ברוחב פס נדיב על מנת לספק את השידורים והתוצאה היא איכות שמע מבישה ביותר שבמקרים רבים גרועה מזו המתקבלת בשידורי FM איכותיים.
ולבסוף , בדרום קוריאה פותח תקן משופר המתבסס אמנם על DAB אבל מרחיק לכת עד כדי שידורי מולטימדיה הכוללים רדיו+טלווזייה . תקן זה נקרא DMB והוא נדון בפרק אחר באתר ( ראו תפריט).
כל אלה הביאו בשלהי 2005 להבנה, שי לפעול בהקדם על מנת להנפיק תקן DABמשופר המכונה כעת DAB גרסה 2. תקן כזה טרם פורסם ברבים באמצע 2006.

השארת תגובה